top of page

Zachęcamy do podzielenia się zdjęciami z parafii św. Józefa

Wspólnie stwórzmy  kalendarz parafii św. Józefa na rok 2021

Bycie żywą częścią parafii – to szczęście, które w tym roku doceniliśmy jak nigdy wcześniej. Członkowie stowarzyszenia wspólnie obchodzą religijne święta, spotykają się na niedzielnych Mszach św., modlitwach i w chórze parafialnym.  Znacznie jednoczą pielgrzymki, dzieła miłosierdzia, woluntariat i wiele innych zajęć. Ale nie mniej ważnym działaniem jest wspieranie  budowy nowego kościoła św. Józefa. Z okazji  rocznicy powstania parafii, prosimy o pomoc. Mimo że pandemia, która w tym roku okrążyła świat, pokrzyżowała i zmieniła wiele rzeczy – jednych odizolowała, innych zmusiła do podporządkowania się nowym przepisom, to Duch św. prowadzi do jedności.  Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich parafian do osobliwej, zdalnej pomocy – wszyscy razem stwórzmy kalendarz na 2021 rok.

 

Zachęcamy do podzielenia się zdjęciami z parafii św. Józefa

Ważne i szczególne chwile zazwyczaj uwieczniamy na zdjęciu, żebyśmy kiedykolwiek mogli wrócić do miłych wspomnień. Prosimy więc wszystkich parafian, oraz tych, którzy do parafii św. Józefa zawitali i zrobili zdjęcia, o podzielenie się fotografiami. Powinny one ukazywać życie parafialne – święta, szczególne chwile oraz codzienność – a także wnętrze kościoła w okresie świątecznym, w czasie pielgrzymek, podczas spotkań grup modlitewnych, jak również etapy budowania świątyni i in.

Pomni aktywnej odezwy na apel prezentowania jubileuszowej wystawy historycznych zdjęć parafii i tym razem liczymy  na Wasze zaangażowanie. Zachęcamy wierych wspólnoty litewskiej jak i polskiej, niezależnie od wieku, do przejrzenia swoich albumów i wybrania w miarę dobrej jakości fotografii. Zdjęcia udostępnimy za pośrednictwem Facebooka na stronie naszej parafii i zachęcimy członków grupy do głosowania na najlepsze zdjęcie.

Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się przedstawić życie naszej społeczności, znów przypomnieć wszystkim najważniejsze wydarzenia. Będzie to zarazem możliwość wypatrzenia utalentowanych fotografów, uzupełnienia parafialnego archiwum  i wspólnego dołożenia się do projektu ,,Kalendarz parafii św. Józefa 2021“. Ten projekt jest finansowany przez Ministerstwo Ubezpieczeń Społecznych i Pracy, konkurs był organizowany przez Administrację Samorządu Miasta Wilna, z programu wsparcia organizacji pozarządowych i wspólnoty w roku 2020 – punkt 1.1.5. ,,Wspieranie działań społeczności w gminie“, projekt był rozpatrzony i dofinansowany przez starostwo gminy Pilaitė.

Wolontaruisze z Waszą pomocą przygotują dwujęzyczny kalendarz ścienny w formacie  A3, ozdobiony zdjęciami przysłanymi przez parafian i gości. Oprócz wersji drukowanej, rozpatrywana jest możliwość przygotowania kalendarza w formie PDF lub w formacie zdjęć, żeby chętni mogli skorzystać z kalendarza np. jako tła na komputerze, lub – szczególnie osoby nmieszkające za granicą – do samodzielnego wydrukowania. Dzięki temu, mimo niewielkich nakładów finansowych na druk, większość parafian będzie miała dostęp do wspólnego dzieła. Z radością  podzielimy się tym, co wspólnie stworzymy, a tym samym zaoszczędzimy na papierze, co z kolei przyczyni sie do ochrony środowiska.

 

Na co warto zwrócić uwagę

Do wydania kalendarza potrzebne są zdjęcia dobrej jakości i oczywiście ciekawy kadr. Zdjęcie powinno mieć nie mniej niż 2500x3500 pikseli, o rozdzielczości 300 dpi. Jeśli zdjęcia nie będą dostosowane do wymogów na kalendarz, chętnie podzielimy się nimi na naszej stronie na Facebooku, żeby wszyscy mogli się nimi nacieszyć.

Następne ważne wymaganie – trzymanie się zasad ochrony danych osobowych. Jeśli na zdjęciach, którymi chcemy się podzielić są widoczni ludzie, należy poprosić ich o zgodę na udostępnienie fotografii na portalu społecznościowym,  jak również o zgodę na publikowanie owych zdjęć w kalendarzu. Taką zgodę prosimy dać do wypełnienia osobie znajdującęj się na zdjęciu i wysłać razem z pozostałymi fotografiami (zgoda nie będzie nikomu udostępniana).

Wysyłając zdjęcia koniecznie prosimy o wskazanie imienia, nazwiska i wieku autora. Na fotografie czekamy do 25 września pod adresem mailowym pilaiteskalendorius@gmail.com , zachęcamy również do śledzenia naszej strony parafialnej na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/Vilniaus-%C5%A0v-Juozapo-Pilait%C4%97s-parapija-1541450072750307

Przygotowanie do sakramentów Pojednania i Pierwszej Komunii Świętej

Przygotowanie do sakramentów Pojednania i Pierwszej Komunii Świętej od 4 października 2020 r. 13.00 godz.

Zapraszani dzieci 9-10 lat.

Rejestracja w kancelarii parafialnej od 7 września 2020 r. I-IV 10.00 - 17.00 godz., V 10.00 - 14.00 godz., tel. 8 612 92 213

Przy rejestracji trzeba wiedzieć datę Chrztu dziecka. 

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY (ZIELNEJ)

2020-08-15

15 sierpnia b. r. (w sobotę) Kościół obchodzi uroczystość WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY (ZIELNEJ) Msze Św. będą sprawowane w porządku niedzielnym:

 

8.30 w języku litewskim

10.00 w języku polskim

11.30 w języku litewskim

13.00 w języku polskim

 

Po każdej Mszy Św. będą poświęcone zioła, kwiaty oraz tegoroczne plony.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU WIELKANOCNEGO

Przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole.


Czyni znak krzyża mówiąc: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.


Wszyscy: Amen.


Przewodniczący: Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!


Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja!
 

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego (Łk 24, 36-43).
 
Z Ewangelii według Świętego Łukasza:
A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!» Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. Lecz gdy oni z radości
jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich.


Następnie jeden z uczestników czyta intencje:
Zwróćmy nasze prośby do Chrystusa Zmartwychwstałego, który zwyciężył śmierć i otworzył nam bramy do nieba: Zmartwychwstały Chryste, obdarzaj nas miłością, harmonią i pokojem. Ciebie prosimy...


Wszyscy: Wysłuchaj nas, Panie.


Zmartwychwstały Chryste, obdarz zdrowiem wszystkich chorych i daj siłę tym, którzy ich leczą i o nich się troszczą. Ciebie prosimy...


Wszyscy: Wysłuchaj nas, Panie.


Zmartwychwstały Chryste, obdarz radością tych wszystkich, którzy dziś rano są samotni lub smutni. Ciebie prosimy...


Wszyscy: Wysłuchaj nas, Panie.


Zmartwychwstały Chryste, obdarz swoimi darami tych, którzy dziś pracują i służą dobru wspólnemu. Ciebie prosimy...


Wszyscy: Wysłuchaj nas, Panie.


Zmartwychwstały Chryste, otocz swoją miłością tych, za którymi tęsknimy i z którymi nie możemy się dzisiaj spotkać. Ciebie prosimy...


Wszyscy: Wysłuchaj nas, Panie.


Zmartwychwstały Chryste, przyjmij zmarłych do swojej wiecznej radości, a szczególnie ... (wzmianka o zmarłej/zmarłym). Ciebie prosimy...


Wszyscy: Wysłuchaj nas, Panie.

Przewodniczący: Módlmy się, jak nas nauczył Jezus Chrystus:


Wszyscy: Ojcze nasz, któryś jest w niebie święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi; chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom; i nie wódź nas na pokuszenie; ale nas zbaw od złego.


Następnie przewodniczący mówi:


Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
 

Wszyscy: Amen.
 

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja.


Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.
 

Przewodniczący: Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
 

Wszyscy: Amen.

OKTAWA MODLITW ZA ŻYWYCH

Podczas Mszy Św. sprawowanych w pierwszym tygodniu po Wielkanocny do niedzieli Miłosierdzia Bożego, będziemy się modlili w intencjach OSÓB ŻYWYCH, polecając ich Bożemu Miłosierdziu, prosząc o opiekę Matki Bożej oraz o wstawiennictwo świętych. W kościele położone kartki, do których można  wpisać imiona osób żywych, za których się modlicie. Imiona osób żywych będziemy odczytywać przed każdą Mszą Św. Kartki z intencjami będą złożone przed tabernakulum Najświętszego Sakramentu. Niech brzmią imiona żywych w tygodniu Wielkiej Nocy, a modlitwy nasze niech wybłagają im wszelkich potrzebnych łask.

PORZĄDEK MSZY ŚW.

2020-03-17

MOŻLIWOŚĆ MODLITWY W KAPLICY PODCZAS KWARANTANNY:

Na czas kwarantanny kaplica dla modlitwy osobistej będzie otwarta każdego dnia (od poniedziałku do niedzieli) od 12.00 do 17.00;

 

19 MARCA – UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA, OBLUBIEŃCA NMP; 

Msze św. z okazji patrona naszej parafii będą transmitowane na Facebook‘u naszej parafii:

18.00 – Msza św. w jęz. polskim

19.00 – Msza św. w jęz. litewskim

Uprzejmie prosimy naszych parafian i wszystkich wiernych pozostać w domach, nie przychodzić do kaplicy, bo ona będzie zamknięta. Wszystkich prosimy łączyć się we wspólną modlitwę za pośrednictwem transmisji na żywo z naszej kaplicy.

 

ROZWAŻANIA DROGI KRZYŻOWEJ W PIĄTKI WIELKIEGO POSTU

W każdy piątek Wielkiego Postu będzie transmitowana droga krzyżowa i Msza św. poprzez Facebook naszej parafii:

17.30 - Droga krzyżowa w jęz. polskim

18.00 - Msza św. w jęz. polskim

18.30 - Droga krzyżowa w jęz. litewskim

19.00 - Msza św. w jęz. litewskim

Uprzejmie prosimy wszystkich wiernych łączyć się we wspólną modlitwę pozostając w domach, poprzez transmisję, nie przychodzić do kaplicy, bo ona będzie zamknięta.

 

PORZĄDEK MSZY ŚW. W NIEDZIELE PODCZAS KWARANTANNY:

Na czas kwarantanny, niedzielami, wszystkich wiernych prosimy łączyć się we wspólną modlitwę Mszy św. pozostając w domu, i uczestniczyć poprzez transmisje z naszej kaplicy:

9.00 – Msza św. w jęz. polskim

10.30 – Msza św. w jęz. litewskim

Uprzejmie prosimy naszych parafian i wszystkich wiernych łączyć się we wspólną modlitwę pozostając w domach, poprzez transmisję, nie przychodzić do kaplicy, bo ona będzie zamknięta.

Na czas kwarantanny kaplica dla modlitwy osobistej będzie otworzona każdego dnia (od poniedziałku do niedzieli) od 12.00 do 17.00;

 

PORZĄDEK MSZY ŚW. W KAPLICY PARAFIALNEJ:

W czasie kwarantanny w parafialnej kaplicy św. Józefa Msze św. będą odprawiane każdego dnia bez udziału wiernych. Podczas sprawowania Mszy św. kaplica będzie zamknięta.

Msze św. w zapisanych przez was intencjach będą sprawowane w ustalonym dniu i godzinie bez udziału wiernych. Uprzejmie prosimy w tym dniu łączyć się we wspólną modlitwę będąc w domu.

Jeżeli chcielibyście, żeby Msza św. była odprawiona w Waszej intencji, prosimy dzwonić pod numer telefonu: 861292231 albo kontaktować się poprzez pocztę elektroniczną: info@pilaitesparapija.lt. Msza św. będzie odprawiona bez udziału wiernych. Jeżeli będziecie chcieli złożyć ofiarę, można to będzie uczynić każdego dnia, w godzinach od 12.00 do 17.00, wrzucając ją do skarbonki w naszej Kaplicy.

Oświadczenie Biskupów Litwy

2020-03-14

Podczas ogłoszonej kwarantanny nie będzie odbywać się żaden publiczny kult. Duchowe dobro wierzących jest najwyższą troską Kościoła. Podobnie Kościół troszczy się o bezpieczeństwo i zdrowie wiernych. Z tego powodu Biskupi Litwy, mając na względzie decyzję rządu litewskiego o ogłoszeniu kwarantanny w całym kraju zdecydowali, że od 16 marca od godziny 0.00 nie będzie miało miejsca żadne publiczne nabożeństwo, dopóki kwarantanna ogłoszona przez rząd będzie obowiązywać.

Biskupi raz jeszcze wzywają wierzących, aby nie chodzili do kościołów, ale uczestniczyli w ofierze Mszy Świętej transmitowanej przez telewizję, internet oraz radio. Chrońmy siebie i innych a zwłaszcza osoby starsze! Uczestnicząc w transmisji ofiary Mszy Świętej przez telewizję i inne środki masowego przekazu oraz modląc się w domu można przyjąć komunię duchową oraz duchowo zjednoczyć się z innymi w modlitwie.

Kościoły pozostaną otwarte na prywatną modlitwę i na sprawowanie koniecznej służby Bożej. Pogrzeby, chrzty i inne sakramenty będą odbywać się tylko w obecności najbliższych członków rodziny. Jednocześnie zachęcamy Was, abyście jeszcze bardziej poświęcili czas na prywatną modlitwę w domu: czytając Pismo Święte, rozważając Drogę Krzyżową, poświęcając więcej czasu na modlitwę w rodzinie. Poprzez komunikację online całe rodziny oraz poszczególne osoby mogą dołączyć do grup modlitewnych lub celebrować rozważanie słowa Bożego.

Wykorzystajmy ten czas, gdy nie możemy być fizycznie razem, na modlitwę za chorych i cierpiących, co pomoże nam zjednoczyć się z Jezusem podczas Wielkiego Postu. Pan ofiaruje nam, w tym czasie próby, wiele okazji, aby Go odkrywać na nowo. Niech wiara każdego z nas będzie przeniknięta nadzieją! Niech wstawia się za nami Błogosławiona Maryja Dziewica – Opiekunka Chorych i Wspomożenie Chrześcijan!
 

List do wiernych dotyczący zmian w liturgii i funkcjonowaniu instytucji duszpasterskich w celu ochrony przed koronawirusem

2020-03-13

Drodzy Bracia i Siostry,

 

Koronawirus, który wywołuje chorobę COVID-19, dotarł i szerzy się w Europie. Przypadki tej choroby zostały zarejestrowane również na Litwie. Zachęcam, abyśmy w obliczu tego zagrożenia całym sercem modlili się za siebie wzajemnie, za chorujących na Litwie i na całym świecie, za osoby leczące ich i opiekujące się nimi, za ludzi podejmujących decyzje na szczeblu państwowym. 

Wielu z Was w ostatnich dniach pytało, jakich środków ostrożności należy przestrzegać w kościołach, domach parafialnych oraz innych ośrodkach duszpasterskich, aby uchronić siebie i innych od zarażenia się koronawirusem.

Po pierwsze, na pewno już zwróciliście uwagę, że w kościołach została umieszczona informacja przygotowana przez Ministerstwo Służby Zdrowia, w której wymienia się siedem środków ostrożności, które w dużym stopniu zmniejszają niebezpieczeństwo zarażenia się koronawirusem: częste mycie rąk mydłem lub płynem dezynfekcyjnym, stosowanie zasad ochrony podczas kaszlu i kichania, unikanie bliskiego kontaktu fizycznego z innymi ludźmi i tym podobne. Jeżeli jeszcze nie zapoznaliście się z tą informacją, prosimy o niezwłoczne zrobienie tego!

Po drugie, czasowo – dopóki będzie istniało niebezpieczeństwo zarażenia – uwzględniając doświadczenie najbardziej dotkniętych wirusem diecezji na świecie, w kościołach kropielnice, przeznaczone na wodę święconą, będą puste. Dlatego po wejściu do kościoła należy się przeżegnać bez zamaczania palców w wodzie święconej. Znak krzyża – podobnie jak również woda święcona – jest jednym z najstarszych i szczególnie czczonych przez chrześcijan sakramentaliów. Pamiętajmy zawsze o znaku krzyża. 

Po trzecie, zwracamy Waszą uwagę, że na skutek zaistniałej na Litwie sytuacji epidemiologicznej, od dzisiaj czasowo (do ich odwołania) ulegają zmianie również pewne elementy liturgiczne oraz sposoby przyjmowania sakramentów:

-       na okres wstrzymania działalności placówek edukacyjnych przerywane są wszystkie zajęcia z katechezy dla dzieci i dorosłych, jednak nie przerywa się zajęć w małych grupach przygotowujących dorosłych do chrztu;

-       podczas przewidzianego w Mszale rzymskim ofiarowania (MR, 417) ksiądz ręce może umyć nie wodą, lecz płynem dezynfekcyjnym;

-       znak pokoju przed modlitwą Baranku Boży należy przekazać sobie wzajemnie przez skinięcie głową, a nie uścisk rąk; podczas modlitwy Ojcze nasz nie należy trzymać się za ręce; 

-       nie należy całować żadnych przedmiotów – zarówno krzyży i relikwiarzy, jak i pierścienia biskupa. Na początku i na końcu Mszy św. duchowny nie całuje ołtarza, a po przeczytaniu Ewangelii – księgi Ewangelii; 

  • Komunię św. można w tym czasie przyjąć na trzy sposoby: w zwykły sposób (do ust), na rękę lub w formie komunii duchowej (tj. gorącego pragnienia przyjęcia komunii sakramentalnej). Komunię duchową może przyjąć również osoba uczestnicząca we Mszy św. transmitowanej w telewizji lub w radiu; 

  • -       dzieci i dorośli nie uzyskają błogosławieństwa poprzez znak krzyża kreślony palcem osoby duchownej na czole osoby proszącej o błogosławieństwo – znak krzyża będzie kreślony na odległość, bez dotykania tej osoby;

    -       na wewnętrznej stronie konfesjonału na kratce będzie przyklejany kawałek cienkiej przezroczystej folii, który regularnie będzie zmieniany;

    -       kropielnice, przeznaczone na wodę święconą, będą puste, przy wejściu do kościoła należy przeżegnać się bez zamaczania palców w wodzie święconej;

    -       podczas liturgii oraz innych czynności zalecane jest zachowanie jak największej odległości między uczestnikami, unikanie tłoku;

    -       osoby duchowne są zachęcane do zrezygnowania z wyjazdów do innych krajów;

    -       o ewentualnych dodatkowych zmianach w diecezjach duchowieństwo i wierni będą informowani przez biskupów diecezjalnych.

     

    Przypominamy, że obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. dotyczy tylko tych osób, które są w stanie go spełnić, tzn. są wystarczająco zdrowe. Każdy wierny, który odczuje objawy choroby podobne do grypy lub przeziębienia (gorączkę, kaszel, duszności lub inne zaburzenia oddychania), jest zaliczany do grupy podwyższonego ryzyka zarażenia koronawirusem, chorujący na choroby przewlekłe, opiekujący się ludźmi chorymi lub w starszym wieku, jest zachęcany do nie uczęszczania na Mszę św. i modlenia się w domu. Osoby, które nie będą mogły z powodu swojego lub innych zdrowia oraz bezpieczeństwa uczestniczyć w niedzielnej Mszy św., będą mogły spełnić ten obowiązek, oglądając Mszę św. transmitowaną w telewizji lub radiu. Msza św. codziennie będzie transmitowana w tym czasie w niedzielę o godz. 12.30 w programie telewizyjnym LRT Plius televizija oraz w programie radiowym LRT Klasika. 

    W przeszłości przez nasz kraj przetoczyło się wiele epidemii. Podczas nich niemało osób duchownych stawało się duchowymi przywódcami swojej wspólnoty, a wielu wiernych – przykładem bohaterskiej służby cierpiącym bliźnim. Również dzisiaj pierwszym istotnym sposobem właściwego reagowania na stale zmieniającą się sytuację jest zachowanie zdrowego rozsądku, unikanie paniki i przestrzeganie zaleceń, które wydają kompetentne instytucje państwowe oraz biskupi litewscy. Proboszczowie stale i operatywnie będą Was informowali o tym, jakie czasowe zmiany są niezbędne w kościele, pracy duszpasterskiej i liturgii.

    Drodzy Bracia i Siostry! Jak każde wyzwanie w życiu człowieka, również to zagrożenie jest okazją do tego, abyśmy pielęgnowali i hartowali swoje zaufanie do Boga oraz poświęcili więcej czasu na modlitwę i przemyślenie Męki Chrystusa. Jest to paradoksalne, lecz ten na pierwszy rzut oka izolujący ludzi od siebie okres może pomóc nam na nowo odnaleźć wartość wspólnoty i wzajemnej bratniej pomocy. Zastanówmy się, czy w sąsiedztwie nie ma samotnych ludzi w starszym wieku, którym potrzebna jest pomoc w zaopatrzeniu artykułami spożywczymi lub innymi środkami pierwszej potrzeby, czy nie możemy pomóc zaopiekować się dziećmi lekarzy, pielęgniarek i tych, którzy muszą w tym czasie iść do pracy? Dbajmy o własną ochronę, lecz pamiętajmy również o swoich bliźnich. Jesteśmy braćmi i siostrami a najbardziej to odczuwamy wówczas, gdy grozi nam jakieś niebezpieczeństwo, które wydaje się większe i straszniejsze ponad wszystko. Najsilniejszy jednakże jest Chrystus, którego Droga Krzyżowa niechybnie prowadzi do Zmartwychwstania, przezwyciężającego wszystkie choroby a nawet śmierć.

     

                                                       

    Arcybp Gintaras GRUŠAS

    Przewodniczący Konferencji Litewskich Biskupów

    ROZKŁAD NABOŻEŃSTW PODCZAS OKTAWY ZA ZMARŁYCH 1 - 8 listopada

    1-8 listopada

    Podczas oktawy zaduszkowej wszystkie Msze św. będą sprawowane w intencji wpisanych przez Was Zmarłych. Przed każdą Mszą Św. będą wyczytywane imiona zmarlych.

     

    1 LISTOPADA (CZWARTEK) - UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. Msza Św. za zmarłych  o godz. 18.00.

    O godz. 17.30 zapraszamy do zadumy podczas procesji za zmarłych.

     

    2 LISTOPADA (PIĄTEK) - DZIEŃ ZADUSZNY (Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych). Msza Św. za zmarłych w o godz. 18.00.

    O godz. 17.30 zapraszamy do zadumy podczas procesji za zmarłych.

     

    3 LISTOPADA (SOBOTA). Msza Św. za zmarłych w o godz. 9.00.

    Po Mszy Św. zapraszamy do zadumy podczas procesji za zmarłych.

     

    4 LISTOPADA (NIEDZIELA). Msza Św. za zmarłych w o godz. 10.00 i 13.00.

    Po Mszy Św. o godz. 13.00 zapraszamy do zadumy podczas procesji za zmarłych.

    W dniach 5 - 8 LISTOPADA (PONIEDZIAŁEK - CZWARTEK). Msza Św. za zmarłych w o godz. 18.00.

    O godz. 17.30 zapraszamy do zadumy podczas procesji za zmarłych.

      

    Prosimy wszystkich o przyniesienie świecy, która pobudzi do głębszej refleksji podczas procesji zaduszkowej.

    MSZE ŚW. W INTENCJI WSZYSTKICH ZMARŁYCH POCHOWANYCH NA PARAFIALNYCH CMENTARZACH

    4-11 listopada

    MSZE ŚW. W INTENCJI WSZYSTKICH ZMARŁYCH POCHOWANYCH NA PARAFIALNYCH CMENTARZACH BĘDĄ SPRAWOWANE:

    ZA POCHOWANYCH NA CMENTARZACH W BUIWIDISZKACH I KARWIELISZKACH –

    4 listopada (NIEDZIELA) – o godz. 8.30 w jęz. litewskim., o godz. 13.00 w jęz. polskim

    ZA POCHOWANYCH NA CMENTARZACH W PAPISZKACH, WARNES I RAISZACH –

    10 listopada (SOBOTA) – o godz. 09.00 w jęz. polskim

     

    ZA POCHOWANYCH NA CMENTARZACH W DWORZYSZKACH, PLATINISZKACH I BIELUNACH –

    11 listopada (NIEDZIELA) – o godz. 10.00 w jęz. polskim

    ODWIEDZANIE CMENTARZY NASZEJ PARAFII ORAZ NABOŻEŃSTWA ZA ZMARŁYCH

    1 Listopada

    1 LISTOPADA (W CZWARTEK) - W DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH:

     

    NA CMENTARZU W BUIWIDISZKACH - O GODZ. 12.00

    NA CMENTARZU W PLATINISZKACH - O GODZ. 12.00

    NA CMENTARZU W PAPISZKACH - O GODZ. 13.00

    NA CMENTARZU W DWORZYSZKACH - O GODZ. 13.30

    NA CMENTARZU W WARNES - O GODZ. 14.00

    NA CMENTARZU W RAISZACH - O GODZ. 14.45

    NA CMENTARZU W BIELUNACH - O GODZ. 15.00

    W PAŹDZIERNIKU ZAPRASZAMY NA MODLITWĘ RÓŻAŃCOWĄ

    2018-10-01

    Październik jest miesiącem poświęconym ku chwale Maryi Królowej Różańca Świętego.

    Zapraszamy na modlitwę różańcową w naszym kościele, codziennie przed Mszą Św.

    Poniedziałek - piątek:

    o godz. 17.30 w języku polskim, o godz. 18.30 w języku litewskim.

    W sobotę: o godz. 8.30 w języku polskim, o godz. 10.00 w języku litewskim.

    Niedzielami: o godz. 9.30 w języku polskim, o godz. 11.00 w języku litewskim.

    ŚWIĘTO PAŃSTWA LITEWSKIEGO (DZIEŃ KORONACJI KRÓLA MENDOGA)

    2018-07-06

    6 lipca (piątek) będziemy obchodzić

     

    Święto Państwa Litewskiego (Dzień Koronacji Króla Mendoga)

     

    Z tej okazji Msza Św. w intencji naszego Państwa będzie sprawowana:

     

    8.30 w języku litewskim

    10.00 w języku polskim.

     

    Wieczorem Mszy Św. nie będzie.

    List pasterski biskupów litewskich na Wielkanoc

    2018-03-29

    Drodzy Bracia i Siostry,

    dzielimy się z Wami, jak co roku, radością z nadejścia święta Wielkanocy – święta zmartwychwstania Chrystusa! Dzisiaj światło zmartwychwstania rozproszyło mrok. Dzisiaj Chrystus, odniósłszy zwycięstwo nad grzechem i śmiercią, otworzył przed nami wszystkimi bramę nieba. Wielkanoc to Pascha, przejście od śmierci do życia, od niewoli do wolności dzieci Bożych. Bóg „z miłości [...] według postanowienia swej woli“ (Ef 1, 5) przysłał nam Zbawiciela Jezusa i pragnie nas zjednoczyć ze sobą, uczynić nas swoimi dziećmi. W tym kryje się największa tajemnica święta Wielkanocy, stąd płynie źródło radości i niegasnącej nadziei.

    To światło zmartwychwstania często przesłaniają ciemne chmury rozgoryczenia, lęku przed przyszłością, zniechęcenia i obojętności. Zmartwychwstanie Chrystusa czasem staje się tylko piekną historią, a naznaczone grzechem życie wydaje się bardziej kuszące i przyjemne, chociaż jest ono jedynie cieniem śmierci. Promienie poranka zmartwychwstania z trudem rozpraszają ciemności naszego życia. Jednak sam Chrystus dodaje nam odwagi: „Nie bój się, mała trzódko. Jam zwyciężył świat“ (Łk 12, 32; J 16, 33). Chrystus jest żywy i pozostaje wśród nas aż do skończenia świata (por. Mt 28, 20). Poprzez chrzest umarliśmy z Chrystusem, abyśmy „wkroczyli w nowe życie“ (Rz 6, 4). Chrystus zaprasza nas, abyśmy zostali dziećmi zmartwychwstania i światłości (por. J 12, 36) i swoim życiem świadczyli o prawdziwości zmartwychwstania.

    Papież Franciszek w Adhortacji Apostolskiej Evangelii Gaudium podkreśla, że „Jego zmartwychwstanie nie należy do przeszłości; zawiera żywotną siłę, która przeniknęła świat. Tam, gdzie wszystko wydaje się martwe, ze wszystkich stron pojawiają się kiełki zmartwychwstania. Jest to siła niemająca sobie równych“ (Evangelii Gaudium, 276). Zmartwychwstanie jest możliwe, a my możemy być jego uczestnikami. Gdy nie opuszczamy rąk i nie poddajemy się rozgoryczeniu, już świadczymy nadzieję zmartwychwstania. Gdy nie popieramy zła i grzechu, wkraczamy w życie. Gdy nie przymykamy oczu na kłamstwo, stajemy się dziećmi prawdy. Gdy nie ograniczamy się tylko do swoich własnych  interesów i zauważamy mniejszego, już stajemy w obliczu zmartwychwstania. Każdego razu, gdy przyjmujemy dar Bożego miłosierdzia i pożywiamy się Eucharystycznym Chlebem, odradzamy się z duchowego wyczerpania i śmierci do nowego życia.

    Ten rok jest dla Litwy szczególny. Obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości Litwy i dwudziestopięciolecie wizyty św. Jana Pawła II na Litwie. Świętujemy Rok Matki Bożej Trockiej, Patronki Litwy i z radością oczekujemy na przybycie do nas tej jesieni papieża Franciszka. Mamy wiele pięknych i ważnych okazji, aby gromadzić się razem, cieszyć wolnością i dziękować Bogu za wszystkie dary. Przebyta przez nas droga wolności niejednokrotnie poświadczyła, że zmartwychwstanie i nowe życie możliwe jest dzięki odwadze i stanowczości ludzi, jednoznacznej postawie wobec dobra, wolności i Boga. Wiara prowadziła ich naprzód, a nadzieja pozwoliła im się nie załamać. Niech tegoroczne obchody i spotkania będą przepełnione światłem zmartwychwstania Chrystusa. „Jezus Chrystus jest naszą nadzieją“ głosi hasło wizyty Ojca Świętego na Litwie, a sam papież Franciszek zachęca, aby przebudzić się z duchowego letargu i czerpać siły z Chrystusa.

    „Zmartwychwstały i chwalebny Chrystus jest głębokim źródłem naszej nadziei i nie zabraknie nam Jego pomocy, by wypełnić powierzoną nam przez Niego misję“ (Evangelii Gaudium, 275). Pozwólmy radości wiary rozgorzeć w nas, pozwólmy Chrystusowi wskrzesić nas, bądźmy świadkami i uczestnikami Jego zmartwychwstania i nowego życia.

     

    Litewscy biskupi

    ROZKŁAD NABOŻEŃSTW W WIELKIM TYGODNIU

    25 marca NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ:
    Porządek nabożeństw niedzielny.
    Ofiary zbierane będą na utrzymanie seminarium duchownego p.w. Józefa w Wilnie.
    Poświecenie palm po każdej Mszy Św.

    29 marca WIELKI CZWARTEK
    MSZA ŚWIĘTA OSTATNIEJ WIECZERZY:
    W języku POLSKIM o godz. 18.00
    W języku LITEWSKIM o godz. 20.00
    Ofiary w czasie obrzędów zbierane będą na utrzymanie Ziemi Świętej.

    30 marca WIELKI PIĄTEK
    DZIEŃ MĘKI I ŚMIERCI PAŃSKIEJ LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ:
    W języku POLSKIM o godz. 18.00
    W języku LITEWSKIM o godz. 20.00
    Ofiary w czasie obrzędów zbierane będą na utrzymanie Ziemi Świętej.

    31 marca WIELKA SOBOTA
    Poświęcenie pokarmów wielkanocnych w godz. 12.00 - 17.00
    WIGILIA PASCHALNA:
    W języku POLSKIM o godz. 18.00
    W języku LITEWSKIM o godz. 21.00
    Uprzejmie prosimy przynieść świece na liturgię Światła i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

    Po Mszy Św. poświęcimy pokarmy wielkanocne.

    1 Kwietnia ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE – WIELKANOC

    REZUREKCJA :

    W języku POLSKIM  o godz. 7.00

    W języku LITEWSKIM  o godz. 9.00

    Po Mszach Św. poświęcenie pokarmów. Więcej tego dnia Mszy Św. NIE BĘDZIE.

    2 Kwietnia (poniedziałek) II DZIEŃ ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

    Msze Św. sprawujemy w intencji osób żywych:

    W języku POLSKIM  o godz. 10.00; w języku LITEWSKIM  o godz. 11.30

    NIEDZIELA BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

    2-8 kwietnia

    W DNIACH 2- 8 KWIETNIA W CZASIE OKTAWY WIELKANOCNEJ,

    PRZEŻYWAJĄC UROCZYSTE OBCHODY ZMARTWYCHWSTANIA JEZUSA,

    WKRACZAMY W II NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ - UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

     

    Podczas Mszy Św. sprawowanych w pierwszym tygodniu po Wielkanocny

    do niedzieli Miłosierdzia Bożego, będziemy się modlili w intencjach osób żywych, polecając ich Bożemu Miłosierdziu, prosząc o opiekę Matki Bożej oraz o wstawiennictwo świętych

    Msze Św. w intencjach osób żywych będą sprawowane:

    2 kwietnia (poniedziałek), 2-gi dzień świąt Wielkanocnych, o godz. 10.00 w języku polskim,

    o godz. 11.30 w języku litewskim;

    W dniach 3 - 6 kwietnia (wtorek - piątek) o godz. 18.00 w języku polskim; o godz. 19.00 w języku litewskim;

    7 kwietnia (sobota) o godz. 9.00 w języku polskim; o godz. 10.30 w języku litewskim;

    8 kwietnia (niedziela) PRZEWODNIA - niedziela Bożego MIŁOSIERDZIA – o godz. 10.00 w języku polskim,

    o godz. 11.30 w języku litewskim.

    W kościele będą położone kartki, do których można  wpisać imiona osób żywych,

    za których się modlicie i przynieść do zakrystii.

    Imiona osób żywych będziemy odczytywać przed każdą Mszą Św. Kartki z intencjami będą złożone

    przed tabernakulum Najświętszego Sakramentu.

    Niech brzmią imiona żywych w tygodniu Wielkiej Nocy,

    a modlitwy nasze niech wybłagają im wszelkich potrzebnych łask.

    REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE W PARAFII P.W. ŚW. JÓZEFA

    w dniach 15–17 marca

    Rekolekcje poprowadzi ks. Franciszek JUSEL

     

    15 MARCA  (CZWARTEK)

    Msza Św. (w języku polskim) o godz. 18.00

    Msza Św. (w języku litewskim) o godz. 19.00

     

    16 MARCA  (PIĄTEK)

    Droga Krzyżowa (w języku polskim) o godz. 17.30

    Msza Św. (w języku polskim) o godz. 18.00

    Droga Krzyżowa (w języku litewskim) o godz. 18.30

    Msza Św. (w języku litewskim) o godz. 19.00

     

    17 MARCA (SOBOTA)

     W języku polskim:

    Nabożeństwo pokutne oraz spowiedź o godz. 9.00

    Msza Św. o godz. 10.00

    W języku litewskim:

    Nabożeństwo pokutne oraz spowiedź o godz. 11.30

    Msza Św. o godz. 12.30

     

    Podczas Mszy Św. na rekolekcjach kazania wygłosi ks. Rekolekcjonista

    PODZIĘKOWANIE SZ. P. MARIA REKŚĆ, MER REJONU WILEŃSKIEGO I CZŁONKOWIE RADY SAMORZĄDU

    2016-11-22

    Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary na budowę kościoła św. Józefa w Wilnie.

    Ta szlachetna decyzja budzi nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zostanie wzniesiona świątynia, świadcząca, jak ważne w życiu każdego człowieka są wartości, a także gromadząca oraz budująca wspólnotę oraz służąca przyszłym pokoleniom w poszukiwaniu odpowiedzi na podstawowe pytania o sensie życia i istnienia.

    Audycja telewizji LRT "Šventadienio mintys" o parafii w Zameczku i budowie nowego kościoła.

    2016-04-24

    REKWIZYTY SYSTEMU BANKOWEGO PARAFII, CHCĄCYM ZŁOŻYĆ OFIARĘ NA BUDOWĘ NOWEGO KOŚCIOŁA

    2016-04-13

    PARAFIA ŚW. JÓZEFA W WILNIE

    Kod organizacji/firmy (juridinio asmens kodas): 192084880

    Adres (buveinės adresas): Tolminkiemio g. 4, LT-06212, Vilnius

     

    Numery kont bankowych:

    "SWEDBANK", AB (banko kodas 73000), sąskaitos Nr. LT687300010146082675

    AB SEB bankas (banko kodas 70440), sąskaitos Nr. LT987044000152622405

    AB DNB bankas (banko kodas 40100), sąskaitos Nr. LT044010051003632392

     

     

    „Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, 

    aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.” (Mt 5,16)

     

     

    W każdą niedzielę o godz. 11.30 (po litewsku) i o 13.00 (po polsku) jest sprawowana Msza Św. za wszystkich ofiarodawców.  

    Wizualizacja nowego kościoła

    Obecnie posiadamy już potwierdzony projekt kościoła i makietę, dobiegają końca przygotowania kosztorysu budowlanego. Z Jerozolimy został przywieziony kamień węgielny, przygotowywany jest statut fundacji wsparcia budowy kościoła. Rozpoczęcie budowy nowego kościoła planujemy jeszcze W TYM ROKU.

    Budowa kościoła p.w. św. Józefa: planuje się założenie kamienia węgielnego

    2016-03-19

    19 marca, w uroczystość św. Józefa, w Zameczku odbędzie się poświęcenie kamienia węgielnego pod nowy kościół. Kamień węgielny, przywieziony przez ks. proboszcza Ričardasa Dowejkę z Jerozolimy, zostanie poświęcony przez metropolitę arcybiskupa wileńskiego Gintarasa Grušasa. Tak symbolicznie rozpocznie się budowa wileńskiego kościoła p.w. św. Józefa

    Święto rozpocznie Msza św. o godz. 16. w kaplicy św. Józefa (ul. Tolminkiemio 4, Wilno). Po Mszy św. przy udziale pasterzy archidiecezji wileńskiej, duchowieństwa, przedstawicieli władz Litwy i Wilna , wspólnoty wiernych zostanie uroczyście poświęcony kamień węgielny, a w miejscu ołtarza przyszłego kościoła zostanie zakopana kapsuła z przesłaniem do przyszłych pokoleń.

    Ks. Proboszcz parafii św, Józefa Ričardas DOVEIKA w Zameczku mówił: „Mamy nadzieję, że przyszły kościół stanie się miejscem, gdzie można będzie doświadczyć prawdziwych wartości, budować upragnioną jedność, służyć mieszkańcom i gościom Wilna, wspólnie szukać odpowiedzi na egzystencjalne pytanie o sens życia.“

    Kościół św. Józefa zaprojektowali architekci Kęstutis Akelaitis, Gintaras Čaikauskas i Marius Šaliamoras. Planuje się, że w świątyni jednocześnie będzie mogło się modlić 600 wiernych. Zostaną stworzone dogodne warunki dla seniorów, niepełnosprawnych oraz dla rodzin z małymi dziećmi. Ogólna powierzchnia budowli – 900 m kwadratowych. Zapraszamy do wzięcia udziału w świątecznej inauguracji budowy kościoła św. Józefa mieszkańców Zameczka, wilnian i gości miasta. Początek uroczystości – godz. 16. w kaplicy św. Józefa, ul. Tolminkiemio 4, Wilno.

     

    Informacja parafii św. Józefa

     

    PARAFIALNY „CARITAS” PRZYJMUJE TYLKO PRODUKTY DŁUGOTERMINOWE

    Informujemy, że odtąd parafialny „Caritas” wsparcie dla potrzebujących przyjmuje jedynie produktami długoterminowymi. Ich można przynieść do parafialnej kancelarii w godzinach pracy. Ubrania i inne rzeczy zapraszamy ofiarować służbie socjalnej VA „Caritas”:M. K. Paco g. 4, VilniusTel. (8 5) 261 0561Poniedziałek – czwartek 9.00 - 17.00Piątek 9.00 – 16.30

    KAMIEŃ WĘGIELNY ZOSTAŁ PRZYWIEZIONY Z JEROZOLIMY

    9 marca b. r.  katolicki biskup pomocniczy łacińskiego patriarchy Jerozolimy William Shomali dla naszego proboszcza, ks. Ričardasa Doveiki, który razem z pielgrzymami z Litwy przebywał w Ziemi Świętej, poświęcił i uroczyście przekazał kamień znaleziony w Ziemi Świętej . Właśnie ten kamień, jako kamień węgielny, planujemy wmurować w fundament nowego kościoła, jako znak, wzbudzający w naszych sercach coraz większe pragnienie zbliżać się do Tego, który jest żywym kamieniem, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, ale u Boga wybranym i drogocennym ( 1 P 2, 4).

    Please reload

    Ofiary
    bottom of page