top of page
Search

PARAPIJOS KLEBONO ATASKAITA VILNIAUS ARKIVYSKUPO METROPOLITO GINTARO GRUŠO VIZITACIJOS METU

  • Writer: Paulius Grigonis
    Paulius Grigonis
  • Mar 18, 2019
  • 6 min read

Jūsų Ekscelencija,


Džiaugiamės Jūsų atvykimu į vieną iš jauniausių Vilniaus miesto parapijų – Vilniaus šv. Juozapo parapiją, kuri šiemet švenčia įsteigimo 20 – ąsias metines.


Po Lietuvos Nepriklausomybės atgavimo vakarinėje Vilniaus miesto dalyje, iki tol priklausiusioje Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo parapijai, sparčiai augo naujas Pilaitės mikrorajonas, kuriame tuo metu gyveno apie 13 000 gyventojų. Steigėsi vidurinės mokyklos, darželiai, plečiantis naujų butų statyboms kūrėsi jaunos šeimos. Išaugo didelis poreikis katalikų bažnyčiai, žmonių sielovados centrui.


1999 m. vasario 17 d. tuometinis Vilniaus arkivyskupas metropolitas Audrys Juozas Bačkis pasirašė dekretą, pagal kurį Pilaitės mikrorajone, buvo įsteigta Šv. Juozapo parapija. Jai buvo priskirta Pilaitės mikrorajono, taip pat Buivydiškių, Zujūnų gyvenviečių ir 24 aplinkinių kaimų katalikai. Vykstant koplyčios statyboms nuo tų pačių metų kovo 14 d. sekmadieniais Šv. Mišios lietuvių ir lenkų kalbomis pradėtos aukoti pašventintoje Martyno Mažvydo mokyklos aktų salėje, kartu čia vykdavo ir kiti parapijiečių susibūrimai. 2001 m. iškilo Pilaitės parapijos koplyčios ir parapijos namų pastatai. Tų pačių metų rugsėjo 8 d., šeštadienį, Švč. M. Marijos Gimimo šventėje Jo Eminencija Kardinolas Audrys Juozas Bačkis naująją koplyčią (projekto autoriai: M. Šaliamoras, J. Balkevičius, A. Burba, V. Ražaitis) iškilmingomis pamaldomis konsekravo šv. Juozapo titulu.


Nuo 2014 m. liepos mėn., Jūsų Ekscelencijos sprendimu, Vilniaus šv. Juozapo parapijos klebono pareigas pavedėte man, kartu prašydamas rūpintis naujos bažnyčios statybomis.

Nedelsiant buvo pradėti parengiamieji naujos bažnyčios statybų planavimų darbai, gimė projektas, kuris buvo suderintas su visomis valstybinėmis ir bažnytinėmis institucijomis. Gautas statybų leidimas. 2016 m. kovo m. 19 d. Jus iškilmingai pašventinote naujos bažnyčios kertinį akmenį, kurį parapijiečiai atsivežė iš Jeruzalės, iš Judėjos dykumos. Tokiu būdu troškome išreikšti dvasinį ryšį su Šventąja Žeme bei šv. Šeimos Globėjo šv. Juozapo gyvenimo tikrove.


Bažnyčios statybos vyksta etapais. Ji statoma aukotojų, geradarių ir tikinčiųjų lėšomis. Šiandien džiaugiamės matydami jau pastatytą pastatą, sumontuotą varpinę su nuostabiu kryžiumi bei įstatomu pagrindiniu šventovės langu, kuris, iš vidaus sudarys atsiveriančios bažnyčios Dievo Karalystei vaizdiniu, puošiančiu 54,5 m ilgio triumfo vitražu. Visi ilgai savo širdyje nešiosimės ypatingą 2017 m. Kūčių Nakties bei Šv. Kalėdų šventimą naujai statomos bažnyčios vidaus erdvėje.

Nuo bažnyčios pastato projektavimo dienos iki 2019 m. sausio 1 d. yra atlikta darbų už 2 394 872,77 Eur. Šią surinktų lėšų sumą sudaro tikinčiųjų pastangomis sutelktos lėšos bei Jūsų gerumo dėka paskolintos lėšos parapijai. Parapija lėšų telkimui pasitelkia visas įmanomas priemones ir būdus – rengiamos kalėdinės mugės, kvietimas aukoti statyboms reklamuojamas viešuose miesto reklaminiuose stenduose; reklamuojamas trumpasis 1404 telefonu numeris, kuriuo galima paaukoti statyboms 3 eurus; bendradarbiaujame su įvairiomis organizacijomis. Mūsų statybų informacinis remėjas komercinė televizija TV3, sudaro sąlygas nemokamai viešinti mūsų statybų darbus bei reklamuoja trumpajį telefono numerį. Prie šios akcijos prisidėjo Prezidentas Valdas Adamkus, garsūs muzikos pasaulio atlikėjai. Kasmet parapija, bendradarbiaudama su Lietuvos Paštu, išplatina 20 tūkstančių ataskaitinių skrajučių apie statybos darbus bei išplatiname 20 tūkstančių vienetų 2 procentų gyventojų pajamų mokesčio formų. Tai ypatingos svarbos parama. Už 2017 metus iš 2 procentų gyventojų pajamų mokesčio pavyko sutelkti 51238,40 Eur sumą, kuri yra skiriama esamų pastatų išlaikymui bei naujos bažnyčios statybos darbams finansuoti.


Šiemet planuojama įžengti su bažnyčios įrengimo darbais į paties pastato vidų. Tikimės, kad Jūsų palaiminimo, padrąsinimo, paramos dėka, bei tikinčiųjų nuoširdumu ir geros valios žmonių aukomis toliau gebėsime tęsti pradėtus darbus. Labai visi laukiame kuo greitesnės statybų baigties bei galimybės įžengti į pastatytą bažnyčią bei toliau kurti ir auginti dvasinį šios parapijos tikinčiųjų gyvenimą. Prašome Jūsų pagalbos, paramos ir patarimų šiuose darbuose. Kiekvieną sekmadienį už visus aukotojus ir geradarius švenčiamos šv. Mišios.


Džiaugiamės, kad ir naujos bažnyčios statybų metu, nenutrūkstamai vyksta gyvas ir prasmingas pačios parapijos bendruomeninis, sielovadinis ir maldos gyvenimas. Man pradėjus darbuotis šios parapijos klebono pareigose pasirūpinome ir užtikriname kasdieninį budėjimą parapijoje. Nuo 10 val ryto iki 17 val. vakaro raštinėje budi referentas, o vakarais kunigai budi zakristijoje. Buvo sukurti parapijos internetinis bei socialinėje erdvėje esantis puslapiai. Per ketverius mano tarnystės šioje parapijoje metus buvo du kartus atlikt koplyčios remontai. Pastatyti kondicionieriai, pakeistas apšvietimas, įgarsinimas, du kartus perdažyta koplyčia. Naujai papuoštas centrinis altorius. Akmens plokštėmis papuoštos altorių supančios sienos. Buvo pagaminti vitražai languose bei centrinio altoriaus kryžiaus vitražas. Sienas puošia lietuvių menininkių tapytos ikonos. Globojame šv. Jono Pauliaus II drabužio relikviją, bei pal. Teofiliaus Matulionio kūno relikviją. Šventovėje įmontuoti elektriniai varpai, įrengtas lauko įgarsinimas ir lauko apšvietimas. Koplyčioje atsirado dveji vargonai, pastatyta klausykla, nupirkti kilimai. Kasmet atnaujinamas ir kaupiamas liturginių reikmenų, arnotų, liturginių knygų lobynas. Tuo kuo gyvename ir ką sugebame šioje nedidelės koplyčios erdvėje nuveikti džiaugiamės ir didžiuojamės visi.


Parapijoje darbuojamės du kunigai. Džiaugiamės, kad į parapijos bendruomeninį gyvenimą įsijungia ir pasauliečiai. Parapijai talkina devyni darbuotojai. Trys iš jų yra dirbantys pagal darbo sutartį. Parapija moka socialinio draudimo ir Sodros įmokas bei visus mokesčius Valstybei. Taip pat svarbi bei didelę naudą teikianti pasauliečių parama. Parapijos taryba, chorai, Caritas savanoriai, katechetai, maldos grupės, įvairios veiklos suteikia gyvasties mūsų parapijiniam gyvenimui.


Parapijos teritorijoje įsikūrusios dvi valstybinės mokyklos. Džiaugiuosi glaudžiu ir nuoširdžiu bendradarbiavimu tarp parapijos, mokyklų vadovybės, mokytojų ir pačių mokinių. Įvairūs renginiai praturtina šią bendrystę.


Parapijai talkina keturi katechetai, kurie rūpinasi lietuvių ir lenkų kalbomis vaikų parengimu I šv. Komunijai, jaunimo parengimu Sutvirtinimo Sakramentui ir tėvų parengimu jų vaikų krikšto katechezėmis. Kasmet apie 200 vaikų pasirengia I Šv. Komunijai, virš 50 jaunų žmonių Sutvirtinimo Sakramentui, šimtai tėvų išklauso krikšto katechėzes. Per metus palaiminama virš 60 santuokų. Pernai 170 ligonių namuose ir koplyčioje per šv. Mišias priėmė ligonių Sakramentą. 2018 m.turėjome 137 laidotuves.


Parapijoje aktyvi savanorių globojama Carito misija. Keletą kartų per metus tikinčiųjų dosnumo dėka sutelkta maisto parama pasiekia šimtus mūsų parapijoje varginiau gyvenančius asmenis. Graži parapijinė kalėdinė tradicija – tikinčiųjų asmeninės dovanos (šeima – šeimai), kurios metu virš 50 mūsų bendruomenės vaikų pradžiuginami kalėdinėmis dovanomis. Prieš Kalėdas jau keletą metų parapijoje vyksta kalėdinė mugė, į kurios parengimą ir rankdarbių gaminimą įsitraukia gausus tikinčiųjų būrys. Tam rengiami rankdarbių šeštadieniai. Parapijiečių rūpesčio dėka per Kalėdas visus mus džiugina padovanojama didžiulė ir aukšta eglė. Nuostabi parapijinė socialinio gyvenimo patirtis – artumos grupės atsiradimas. Tai vienišių žmonių, senelių lankymas namuose, jų įtraukimas į parapijos gyvenimą. Esu dėkingas savanoriams už šias pastangas. Garbė, kad mūsų parapijos tikintieji aktyviai įsijungia ir į kraujo centro rengiamas kraujo donorystės akcijas. Džiaugiuosi, kad tokiu būdų prisidedame prie ligonių sveikėjimo ir gyvybių gelbėjimo. Džiaugiuosi, kad šiemet devyni bendruomenės nariai įsijungė į ekstraordinarinių komunijos dalintojų pasirengimo kursus. Tokiu būdu norime įsteigti Eucharistijos bičiulių bendruomenę, kuri užtikrintų pastovų Eucharistijos nunešimą parapijos ligoniams į namus. Prie parapijos glaudžiasi ir skautų bendruomenė, kurią rūpinasi parapijos vikaras kun. Jaroslav Spiridovič. Esu labai dėkingas, kad parapijos vikaro dėka pavyko suaktyvinti parapijinį Gyvojo Rožinio maldos judėjimą. Šiuo metu parapijoje veikia 7 Gyvojo Rožinio grupės: 3 lietuvių kalba ir 4 lenkų kalba. Už gyvojo Rožinio grupių narius ir jų artimuosius kiekvieną pirmąjį mėnesio sekmadienį yra aukojamos šv. Mišios. Parapijoje veikia Nazareto šeimų judėjimas, Marijos legiono maldos ir apaštalavimo grupė, ministrantų grupelė bei labai aktyvi ir entuziastinga ikimokiklinukų mamų susitikimų grupė.


Parapijoje dvasinis, liturginis ir parapijinis bendruomenės gyvenimas vyksta lietuvių ir lenkų kalbomis. Kiekvieną dieną lietuvių ir lenkų kalbomis aukojamos šv. Mišios. Po dvi šventąsias Mišias abiejomis kalbomis aukojame ir kiekvieną sekmadienį. Pastoviai užtikrinamas Susitaikinimo Sakramento šventimas (išpažinčių klausymas), rengiamos rekolekcijos. Skiriame laiko ir dėmesio dvasiniam tikinčiųjų palydėjimui, įvairiom konsultacijoms krizes išgyvenantiems bendruomenės nariams. Parapijos liturginį gyvenimą ir Eucharistijos šventimą palaiko 4 parapijoje esantys chorai: du lietuvių ir du lenkų kalba. Savaitės metu visi aktyviai dalyvauja repeticijose. Balsų lavinimui parapija samdo ir vokalo mokytojus. Man pradėjus tarnauti šioje parapijoje visiems keturiems chorams buvo parūpinti nauji choristų drabužiai. Jų branda ir profesionalus augimas leidžia chorams dalyvauti ir giedoti pagrindinių Lietuvos Šventovių Atlaidų metu, valstybinių švenčių metu. Parapijoje yra trys vargonininkai, kurie rūpinasi chorų gyvenimu.


Noriu labai pasidžiaugti, kad ši parapijos bendruomenė yra maldos bendruomenė. Kiekvieną savaitės ketvirtadienį tarp šv. Mišių vyksta Švč. Sakramento adoracija, o pirmaisiais mėnesio penktadieniais adoracija vyksta visą dieną nuo 9 val ryto iki 21 val.vakaro. Adarocijos užbaigimui valandos maldai susirenka jaunimo choras, giedamos giesmės, skaitomos meditacijos. Esu dėkingas parapijos bendruomenei už sąmoningą ir aktyvių atsiliepimą puoselėti liaudies pamaldumo tradicijas. Keletą metų specialiai buvo rengiama devynių pirmųjų mėnesių penktadienio pamaldumų praktika. Kiekvieną dieną kalbamas Gyvasis Rožinis.


Džiaugu, kad parapija yra skaitanti – dvasinio peno ieškanti ir Bažnyčios mokslu besimaitinanti bendruomenė. Lietuvių ir lenkų kalbomis yra daug katalikiškos literatūros, kurią labai noriai pasidalina tikintieji. Yra ir vaikams skirtų žurnalų, literatūros.


Liudiju, kad ši parapijinė bendruomenė yra piligrimysčių bendruomenė. Kiekvienais metais po šimtą tikinčiųjų lietuvių ir lenkų kalbomis vyksta į atlaidus Trakuose, Šiluvoje. Kiekvienais metasi rengiamos kelios piligriminės kelionės ir į užsienį. Vykome keletą kartų į Šv. Žemę, Jordaniją, Italiją, Liurdą ir Fatimą, Gruziją ir Turkiją. Keliavome net į Indiją. Tokiu būdu keli šimtai parapijiečių įsijungia į Visuotinės Katalikų Bažnyčios pažinimą Lietuvoje ir pasaulyje.


Esu labai dėkingas ir labai didžiuojuosi, kad kasmet pamažu auga tikinčiųjų skaičius, nors tikinčiųjų gausą apriboja kukli ši koplyčios erdvė, daugelį netelpančių į šią erdvę tikinčiųjų priverčianti eiti į kitas miesto bažnyčias.


Parapijos kasdieninis gyvenimas, sielovada vyksta kaip ir kiekvienoje parapijoje. Niekuo nesame išskirtiniai. Darome ką galime pagal mūsų turimas galimybes, aplinkybes ir situacijas. Tikiuosi, kad Jūsų padrąsinimo ir palaikymo žodis toliau mus lydės aktyviai, sąmoningai ir kūrybingai skleisti Dievo garbę, siekti savo šventumo kelio bei sielos išganymo, rūpintis bažnyčios statybomis ir toliau didžiuotis būnant šios parapijos gyvąja dalele. Juk parapija, tai gyvenimas šalia namų. Mums ši erdvė ir yra mūsų kasdieninio gyvenimo pašventinimas.


Pagarbiai

Kun. Ričardas Doveika

Vilniaus šv. Juozapo parapijos klebonas



 
 
 

Comments


bottom of page