top of page
Search

DĖL KETINIMŲ STATYTI MOKYKLĄ TOLMINKIEMIO G., VILNIUJE

  • Writer: Paulius Grigonis
    Paulius Grigonis
  • Oct 13, 2017
  • 3 min read

Vilniaus arkivyskupija, padėdama užtikrinti tėvų teisę savo vaikus leisti į jų įsitikinimus atitinkančias mokyklas, yra jau ne kartą išreiškusi ketinimą Pilaitės seniūnijoje Tolminkiemio g. sklype (unikalus numeris 4400-1399-6495) statyti nevalstybinę katalikišką mokyklą.


Vadovaudamasi Švietimo įstatymu, kuriame teigiama, kad Valstybė ir savivaldybės sudaro sąlygas nevalstybinėms mokykloms steigtis ir veikti, bei naudodamasi Kanonų teisės kodekse apibrėžta teise steigti mokyklas (Codex iuris canonici, can. 793-806), Vilniaus arkivyskupija savo lėšomis ketintų pastatyti ir įsteigti nevalstybinę katalikišką progimnaziją, kurioje mokytųsi 1-8 klasės, po 4 komplektus. Pirmumo teisę mokytis šioje mokykloje turėtų vaikai iš Pilaitės seniūnijos arba priskirtos mokyklos aptarnavimo teritorijos. Tai siūlytume užtikrinti vadovaujantis savivaldybės patvirtinta Priėmimo į Vilniaus miesto bendrojo ugdymo mokyklas tvarka.


Tokios mokyklos atsiradimas Pilaitės seniūnijoje, sparčiai augančiame mikrorajone, mokyklinio amžiaus vaikų tėvams suteiktų galimybę rinktis, į kokią mokyklą šalia namų norėtų leisti savo vaikus, nes ši mokykla būtų statoma greta esančių savivaldybės mokyklų. Tokiu būdu būtų užtikrinta mokyklos pasirinkimo teisė. Tai būtų didelė pagalba tėvams, kurie nori vaikus leisti į nevalstybines mokyklas, tačiau neturi finansinių galimybių arba tokios mokyklos yra toli nuo namų. Nevalstybinės mokyklos atsiradimas prisidėtų tolygiai paskirstant mokinių srautus bei padėtų išvengti dabar numatomo mokinių mokymosi antroje pamainoje.


Siūlome atsižvelgti į Pilaitės seniūnijoje gyvenančių šeimų poreikius ir Elektroniniuose Pilaitės sen. mokyklų dienynuose (bei pagal galimybes – ikimokyklinėse ugdymo įstaigose) atlikti tėvų apklausą dėl nevalstybinės mokyklos poreikio.


NUMATOMAS MOKYKLOS STEIGĖJAS: Vilniaus arkivyskupija.


MOKINIŲ PRIĖMIMAS: Pirmumo teisę mokytis šioje mokykloje turėtų vaikai, gyvenantys Pilaitės seniūnijoje arba mokyklai priskirtoje mokyklos aptarnavimo teritorijoje, atsižvelgiant į savivaldybės numatomą poreikį. Priėmimas į mokyklą galėtų būti organizuojamas per savivaldybės centralizuotą sistemą, vadovaujantis Priėmimo į Vilniaus miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklas tvarka.


MOKYTOJŲ PRIĖMIMAS: Vilniaus arkivyskupija prisiima atsakomybę sutelkti kvalifikuotų, savų sričių specialistų pedagogų komandą, kuri atsakingai ir kūrybingai atskleistų mokytojo tarnystę per jų kuruojamus dalykus. Mokytojų atrankoje Vilniaus arkivyskupija sudarytų pirmumo teisę dalyvauti Pilaitės seniūnijoje esančių savivaldybės mokyklų pedagogams.


MOKYMO FINANSAVIMAS: Esant finansavimui, koks numatytas pagal Švietimo įstatymą ir Šventojo Sosto ir Lietuvos Respublikos sutarties dėl bendradarbiavimo švietimo ir kultūros srityje 9 straipsnį, mokymas pagal pradinio, pagrindinio ugdymo programas teikiamas nemokamai.

Mokymo finansavimas pilnai atitinka valstybinės/savivaldybės mokyklos finansavimą. Užtikrinant ugdymo programų įgyvendinimą mokinių tėvai nepatiria jokių papildomų finansinių įsipareigojimų nepatogumų. Tokį finansavimo metodo pritaikymą laiduoja faktas, kad katalikiška mokykla įsikurtų pastate, kuris būtų pastatytas Vilniaus arkivyskupijos lėšomis, ir nereikėtų apmokėti pastato nuomos kaštų.


PROJEKTO ĮGYVENDINIMO TERMINAI: Nevalstybinės progimnazijos (dalies planuojamų komplektų) veikla Pilaitėje laikinųjų modulinių konstrukcijų pastate galėtų prasidėti 2018-09-01 (jeigu 2018-01-01 yra panaudai perduotas sklypas Vilniaus arkivyskupijai). Tuo pat metu vyktų stacionarios mokyklos projektavimo ir statybos darbai, kurie galimai truktų dvejus metus.


KATALIKIŠKAS MOKYMAS: Katalikiško mokymo tikslas – ugdyti vertybių nuovoką ir dorines nuostatas, brandinti sugebėjimą teisingai spręsti, plėtoti mokinių intelektinius gebėjimus, įvesti į kultūros paveldo lobyną, rengti profesijai ir savarankiškam gyvenimui, kurti draugiškus santykius tarp skirtingų gabumų ir skirtingos padėties mokinių.

Katalikiškos mokyklos misija – mokinių ugdymas pagal nustatytas formaliojo ir neformaliojo švietimo programas, krikščioniškosios antropologijos ir krikščioniškosios ugdymo filosofijos, atitinkančios Katalikų Bažnyčios mokymą, principus, atsižvelgiant į laikotarpio ypatumus.


UGDYMAS: Katalikiškose ugdymo įstaigose siekiama, kad vaikai galėtų harmoningai atskleisti savo fizinius, moralinius, intelektinius gabumus, įgytų tobulesnį atsakomybės jausmą, sugebėjimą tinkamai naudotis laisve ir būtų parengti aktyviai dalyvauti visuomeniniame gyvenime.

Tokie tikslai atitinka ir tėvų interesus, nes šiandien Vilniaus katalikiškos mokyklos, nors ir yra gana skirtingos, nepajėgia priimti visų norinčių jose mokytis. Net ir kitų pasaulėžiūrų tėvai mato katalikišką mokyklą kaip gerą partnerį ugdant pilietišką, bendruomenišką ir atsakingą asmenybę.

Katalikiškoje mokykloje darniai funkcionuoja vienas kitą papildantys bendražmogiškas, kultūrinis ir krikščioniškasis ugdymas.

Pilaitės nevalstybinėje progimnazijoje būtų taikoma Katalikiškojo ugdymo samprata, patvirtinta Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2012 m. lapkričio 16 d. įsakymu Nr. 1599. Tokio mokinių formavimo pobūdžio pritaikymas PILNAI IR ESMIŠKAI atitinką valstybinės/savivaldybės mokyklos sampratą, kurią PRATURTINA bendražmogiškojo bei krikščioniškojo vertybinio ugdymo ir ugdymosi programa, paremta krikščioniškos antropologijos, vertybių, dorybių bei krikščioniškos etikos formavimu bei praktiniu pritaikymu. Tokia ugdymo samprata sėkmingai taikoma šiose nevalstybinėse Vilniaus mokyklose: Pal. T. Matulionio gimnazijoje, Šv. Juozapo mokykloje.

Reikalui esant, būtų sudarytos galimybės vaikams dalyvauti visos dienos užimtumo programoje. Tai leistų užtikrinti vaikui saugią aplinką, pasirūpinti jo maitinimu bei sudaryti galimybes ruošti namų darbus.


DĖL TIKYBOS MOKYMOSI: kiekvienas – tiek katalikas, tiek kito tikėjimo, tiek Dievo dar neatradęs mokinys, jei yra atviras, gali priimti tikybos mokymą: vieniems tai bus tiesiog religinis mokymas, susipažinimas su jo teiginiais ir religinio raštingumo didinimas, kitiems tai bus galimybė gilinti savo tikėjimą. (Plg. Katalikiška ugdymo samprata 5.2.1.) Tikybos pamokos apima ir krikščioniškąją etiką.


PAPILDOMOS GALIMYBĖS BENDRUOMENEI: Išanalizavus galimybes sklype, Vilniaus arkivyskupija siūlo jame įrengti ne tik būtiną 4 komplektų 1-8 klasių (34 komplektų) progimnaziją, taip pat esant poreikiui sklype tilptų dar du arba trys pastatai. Šiuos pastatus Vilniaus arkivyskupija galėtų pastatyti savo lėšomis:

  • priestatas katalikiškos gimnazijos klasėms (po 4 komplektus) arba katalikiška ikimokyklinė ugdymo įstaiga;

  • Parapijos pagyvenusių žmonių dienos centras;

  • Pilaitės bendruomenės centras su salėmis.

Kviečiame Vilniaus savivaldybės administraciją suteikti Pilaitės seniūnijoje gyvenančioms šeimoms teisę rinktis ir nevalstybinę Bendrojo lavinimo įstaigą arti namų. Kaip sėkmingai buvo sprendžiamas ikimokyklinio ugdymo įstaigų trūkumas, skatinant privačių darželių tinklo plėtrą, taip pat verta spręsti progimnazijų trūkumo klausimą – skatinant kurtis nevalstybines mokyklas tuose mikrorajonuose, kuriuose mokyklos yra perpildytos.


 
 
 

Comments


bottom of page